Giżycko to jedna z ciekawszych miejscowości, na terenie których można spędzić wymarzone wczasy na Mazurach. Kusi malownicza okolica oraz rewelacyjne warunki do wypoczynku, a świetnie rozwinięta baza noclegowa sprawia, że każdy z nas może tu znaleźć dla siebie atrakcyjne miejsce na dłuższy pobyt. Giżycko jest jednocześnie miejscem chętnie odwiedzanym przez tych, którzy kochają historyczne wycieczki. Na jakie zabytki warto tu zwrócić szczególną uwagę?
Giżycko znane jest przede wszystkim z tak cennej pamiątki, jaką jest Twierdza Boyen. To miejsce jest niezwykle atrakcyjne dla wszystkich miłośników historii i fortyfikacji, choć spacer po tym obiekcie każdemu krajoznawcy dostarczy niezapomnianych wrażeń. Twierdza ta jest unikalną pamiątką z połowy XIX wieku oraz jedną z najciekawszych i najlepiej zachowanych fortyfikacji pruskich na ziemiach polskich. Wzniesiona na wąskim przesmyku między jeziorami Niegocin i Kisajno, jest obiektem, który do dziś wywiera ogromne wrażenie na wszystkich zwiedzających. Co warto wiedzieć o obiekcie, który swego czasu był jedną z najważniejszych budowli strategicznych na terenie Prus Wschodnich? Na co warto zwrócić uwagę podczas jej zwiedzania?
Dzieje tego obiektu sięgają początków XIX wieku, a pomysłodawcami budowy takiego obiektu byli dwaj ludzie, którzy odegrali bardzo ważna rolę w okresie wojen napoleońskich. Byli to generałowie von Grolmanna i von Boyena, którzy już w 1818 roku proponowali wzniesienie takiego obiektu. W rzeczywistości do prac nad Twierdzą Boyen przystąpiono dopiero w latach 40-tych XIX wieku, przy czym o wyborze miejsca jej budowy zadecydował sam król pruski, Fryderyk Wilhelm IV. Feste Boyen, czyli Twierdza Boyen, upamiętnia w ciekawy sposób generała Boyena. Jego imiona, Leopold, Ludwik i Herman, zostały nadane pierwszym trzem bastionom, które powstały na terenie twierdzy. Pozostałe trzy bastiony to Prawo, Miecz i Światło, co również jest nawiązaniem do tego słynnego pruskiego generała.
Oficjalnie prace nad Twierdzą Boyen zakończono w 1855 roku, choć wraz rozwojem techniki wojennej obiekt ten był na bieżąco modyfikowany. Dzięki temu fortyfikacja ta mogła odegrać bardzo ważną rolę w trakcie działań, prowadzonych podczas I wojny światowej. Twierdza ta była również wykorzystywana w latach 1939-1944, a w 1945 roku stoczono o nią ciężkie walki. Co działo się z Twierdzą Boyen w chwili, gdy Mazury stały się częścią Polski?
Do 1957 roku z obiektu tego korzystało Wojsko Polskie, później na jej terenie powstawały różne obiekty, m. in. ferma dla kur oraz magazyn na zboże. Dziś obiekt ten służy turystom, a jego zwiedzenie ułatwia gęsta sieć spacerowych ścieżek. Czeka tu również schronisko młodzieżowe oraz wiele atrakcji, którymi Towarzystwo Miłośników Twierdzy Boyen stara się zainteresować historią turystów spędzających wczasy na Mazurach właśnie w rejonie Giżycka.
Twierdza Boyen może się pochwalić ciekawymi bramami, które prowadzą na jej teren, oraz liczącym sobie ponad 2 km długości murem, wzniesionym z kamieni oraz z cegły. Powierzchnia tej twierdzy również może zrobić wrażenie. Liczy ona sobie aż 100 ha, co czyni ją obiektem wyjątkowym. Kazamaty, schrony dla żołnierzy oraz liczne wały, skarpy i pochylnie sprawiają, że spacer po wewnętrznej części twierdzy może się dla każdego z nas okazać wyjątkową przygodą. To miejsce wyjątkowe, którego w czasie wycieczki po Mazurach nie można pominąć.
Euro 2024 – wszystkie mecze z udziałem Polski!
Euro 2024 to jedno z najważniejszych wydarzeń piłkarskich, odbywające się co cztery lata, które zgromadzi najlepsze europejskie drużyny narodowe w...