Szermierka to sport walki, który jest bardzo angażujący. Z uwagi na swoją specyfikę i obowiązujące zasady, wymaga precyzji oraz skupienia. Szermierze rywalizują w charakterystycznych nakryciach głowy, a cały sprzęt podpięty jest to czułego systemu elektronicznego. Które zasady szermierki są kluczowe? Jakie wyróżnia się podkategorie?
Szermierka – najważniejsze zasady
Szermierka zalicza się do sportów olimpijskich. To dyscyplina walki, w której należy trafić przeciwnika, z jednocześnie samemu nie zostać uderzonym. Kobiety i mężczyźni startują w kilku konkurencjach, w których wymienia się: floret, szpadę oraz szablę.
Floret
Floret zalicza się do broni kolnej. Jego zakończenie (puntę) umieszcza się w wyznaczonym polu trafienia, czyli tułowiu oraz podbrzuszu. Anulowane są uderzenia w kończyny górne i dolne oraz głowę.
Konwencja obowiązującą w przypadku floretu zawiera się w trzech głównych punktach:
- Natarcie charakteryzuje się pierwszeństwem przed przeciwnatarciem.
- Linia ma pierwszeństwo.
- Atak ulega zniesieniu przez obronę zasłoną oraz odpowiedź.
Szpada
Szpadę również zalicza się do broni kolnej. Punta może zostać umieszczona na powierzchni całego ciała, w tym przypadku nie występuje konwencja. Według miłośników szermierki ta dyscyplina jest najbardziej zbliżona do tradycyjnych pojedynków.
Zobacz także: https://tylkoekstraklasa.com.pl/
Szabla
To broń sieczno-kolna. Z uwagi na specyfikę, najczęściej występują cięcia, rzadziej uderzenia. Jako pole trafienia kwalifikuje się całe ciało od pasa w górę.
W tej kategorii występuje taka sama konwencja jak w przypadku floretu. Gdy dojdzie do trafienia jednoczesnego, punkt przyznawany jest zawodnikowi wykonującemu akcję uprzywilejowaną.
W przypadku szabli jako punkty kwalifikowane są zarówno uderzenia, jak i cięcia. Zróżnicowana jest również waga broni. Szabla i floret ważą 500 g, natomiast szpada 750 g.
Zawodnicy rozgrywają rundy na magnetycznej mapie, która wychwytuje ruchy przeciwników. Broń, którą się posługują, jest podpięta do prądu, co pozwala śledzić trafienia. Wygrywa osoba z większą liczbą trafień. Co istotne, punkty przyznawane są obu zawodnikom, jeśli dokonają trafienia w tym samym czasie (odstęp nie większy niż 0,2 sek). Walki staczane są na macie o wymiarach 14 m (długość) i 1,5-2 m (szerokość).
O czym należy pamiętać podczas pojedynku?
W zależności od konkurencji podyktowanej przez rodzaj broni zawodnicy mają różne możliwe pola trafienia. W przypadku szabli mowa o całym ciele, w szabli to wyłącznie część od pasa w górę, natomiast we florecie można celować wyłącznie w tułów.
W przypadku szabli i floretu występują dodatkowe czynniki warunkujące rozgrywkę. Mowa o konwencji, zwanej również zasadami umownymi. W tym przypadku pierwszeństwo w zakresie trafienia ma zawodnik, który wykonuje natarcie.
Szermierka zyskuje w Polsce coraz większą popularność. To dyscyplina wymagająca precyzji i skupienia oraz ponadprzeciętnej sprawności. Wśród wybitnych zawodnika wymienia się kilku Polaków, w tym Sylwię Gruchałę, Piotra Kiełpikowskiego, Adama Krzesińskiego czy Mariana Sypniewskiego.
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]