Zdrowie. Zadbaj o kondycję mózgu – 8 drobnych patentów

utworzone przez | paź 5, 2020 | Zdrowie | 0 komentarzy

O nasz umysł warto dbać przez całe życie. Liczą się tutaj regularność i dobre nawyki każdego dnia. Czasem wystarczą drobne czynności, by utrzymywać mózg w dobrej kondycji, co na pewno odwdzięczy się na stare lata.

Oto 8 drobnych patentów, dla lepszej kondycji naszego mózgu.

Zjedz garść orzechów włoskich

Nie bez znaczenia dla naszego mózgu jest także dobre odżywianie. Dużo warzyw i owoców, mało przetworzonych produktów i fast foodów, a do tego koniecznie orzechy włoskie. Już sam ich wygląd przypomina właśnie mózg. Korzystnie wpływają na koncentrację, pamięć i sprawność umysłową. Regularnie dostarczane spowalniają procesy starzenia się komórek nerwowych. Oprócz orzech włoskich, warte uwagi są tez ryby, owoce leśne, dynia czy gorzka czekolada.

Rozwiązuj krzyżówki

Krzyżówki – trochę już przestarzała forma rozrywki, jednak wciąż świetna zabawa dla mózgu, wspomagająca tworzenie się nowych połączeń między neuronami. Do sukcesu potrzeba wiedzy, skojarzeń i sięgnięcia głębiej do naszej pamięci. No bo przecież mam to hasło na końcu mózgu – tfu, języka…

Na smartfonie gry logiczne

Skoro tak często sięgamy po naszego smartfona to róbmy to z głową (i dla głowy). Jak już w coś chcemy pograć, to niech będą to gry logiczne i różne inne łamigłówki. Pełno ich w sieci do ściągnięcia za darmo, a są znacznie lepsze dla naszego mózgu od durnych farm czy dennych wyścigówek.

Wykonuj czynności drugą ręką

Jak można utrudnić sobie zadanie tak, by dla mózgu było to coś nowego? Wystarczy standardowe czynności każdego dnia wykonywać lewą ręką gdy jesteśmy praworęczni (i odwrotnie, leworęczni wykonywać prawą). Tyle wystarczy by zaczęły wytwarzać się nowe połącznia między neuronami w naszej głowie.

Zagraj partię szachów

Bieżące analizowanie sytuacji pobudza mózg, tworząc nowe połączenia między neuronami. Świetną metodą na popracowanie naszym umysłem każdego dnia jest gra w szachy. I nie musimy szukać towarzysza do gry. Partię szachów możemy zagrać samemu, sterując białymi i czarnymi pionkami. Wystarczy grać przez kilka dni, wykonując jeden ruch za każdym podejściem do szachownicy (każdego dnia po kilka podejść). W ten sposób na bieżąco będziemy zmuszeni do analizy aktualnej sytuacji na planszy.

Ucz się nowego języka

Nie ma nic lepszego dla mózgu jak nowe wyzwania, najlepiej każdego dnia. W małych dawkach warte jest podawanie mu nowego języka. W drodze do pracy czy na uczelnię. Każdego dnia wystarczy nauka kilku słówek lub paru zwrotów. Nawet się nie zorientujemy, kiedy się tego języka nauczymy (przynajmniej w mowie). Z pomocą służą tutaj aplikacje na smartfony czy w bardziej tradycyjnej formie – papierowe fiszki (w przypadku pracy biurowej polecam trzymać je obok laptopa).

Wyśpij się

Nic bardziej nie męczy naszego mózgu jak regularne niewysypianie się. Siedzenia do późna i gapienie się na niebieskie monitory w połączeniu z brutalną poranną pobudką (bo trzeba wstać do pracy) sprawiają, że przez większość dnia jesteśmy nie w formie i ratujemy się litrami kawy. O ile na krótką metę nie widać szczególnych różnic w funkcjonowaniu mózgu, o tyle na dłuższą metę staje się on coraz mniej sprawny i wykończony. Wyśpij się – wystarczy 6-8 godzin snu w regularnych godzinach, a forma naszych szarych komórek pójdzie w górę.

Regularnie ćwiczenia

W zdrowym ciele zdrowy duch, jak mawiało się przed laty. To samo dotyczy naszego umysłu. Im lepsza nasza forma fizyczna to i mózg dłużej będzie w lepszej formie. Uprawianie sportów raz – pozwoli odpocząć oczom od niebieskich ekranów, dwa – poprawia nasze samopoczucie i daje zastrzyk dopaminy (hormonów szczęścia), trzy – korzystnie wpłynie na naszą pamięć oraz myślenie. Dla mózgu najlepsze będą ćwiczenia aerobowe, ale świetnie sprawdzą się też gry zespołowe gdzie oprócz mięśni, konieczne jest szybkie myślenie.