Jeden z największych – Zamek Książ w Wałbrzychu

utworzone przez | paź 16, 2020 | Polska | 0 komentarzy

Zamek Książ to jeden z bardziej rozpoznawalnych w Polsce. Dlaczego? Bo to trzeci największy zamek w naszym kraju i największy na Dolnym Śląsku. To dość zaskakujący fakt, bo został wybudowany w XIII wieku.

Lokalizacja

Zamek Książ znajduje się na Dolnym Śląsku, a dokładniej w dzielnicy Wałbrzycha, przy ulicy Piastów Śląskich. Tereny te ponadto Księżański Park Krajobrazowy. Jest też częścią Szlaku Zamków Piastowskich.

Historia

Pierwsze wspominki o zamku Książ pochodzą z końca XIII wieku – czyli historia budowli była dokumentowana już od powstania. Warownia została wzniesiona przez Bolka I Surowego, w miejscu zniszczonego drewnianego grodu.
Pod koniec XIV wieku właścicielem obiektu stał się czeski król Wacław IV, aby na początku kolejnego przejść w kolejne ręce.

Tym razem możnego rodu Hochbergów. Warto o nich wspomnieć, gdyż bardzo przysłużyli się temu, by dzisiaj zamek był 3 co do wielkości w Polsce. Hochbergowie sfinansowali największą rozbudowę budowli. Odremontowali średniowieczny zamek, na modłę nowej mody renesansowej. Usunęli przestarzałe fortyfikacje, a na ich miejsce powstały duże ogrody.
Zamek Książ w wiekach XIX i XX był odwiedzany przez niezwykłe osobistości. Wśród gości była między innymi księżna Izabela Czartoryska, jeden z trójki wieszczów Zygmunt Krasiński, car Mikołaj I, a nawet Winston Churchill.

Na początku XX wieku budowla przeszła ostatnie przebudowy. Dobudowane zostały dwa nowe skrzydła i tarasy ogrodowe. W ogrodzie pojawiły się fontanny, kaplice, a nawet powstała kolejna odnoga ogrodu – ogród japoński.

Jednak II wojna światowa nie była łaskawa dla zamku. Został ograbiony, a na części terenów zamkowych zorganizowana była filia obozu koncentracyjnego. Po wojnie wiele lat niszczał. Dopiero w latach 60. i 70. XX wieku rozpoczęto prace, które miały na celu zabezpieczyć budynek przez kolejnymi uszkodzeniami spowodowanymi zębem czasu.

Wnętrza zamku

Kompleks posiada ponad 400 pomieszczeń. Niestety, tylko niektóre są teraz udostępnione do zwiedzania. Jednak to nie oznacza, że nie ma czego podziwiać na zamku.
Godna uwagi jest Sala Maksymiliana. Dwukondygnacyjne pomieszczenie w stylu barokowym niegdyś służyło za salę balową. Dzisiaj to jedynie wiernie odwzorowane pomieszczenie w zamku. Znajduje się tam liczne rzeźby o tematyce mitologicznej oraz efektowne kominki z czarnego marmuru.
Warte do zobaczenia są również ogrody. Zwłaszcza taras ogrodowy Taras Wodny. Znajduje się tam prawie 27 wodnych fontann. Nie ma nic lepszego w letni, upalny dzień spędzić tam przynajmniej godziny w chłodzie fontann.

Co jeszcze jest na zamku?

Do kompleksu Książ należy także niezwykła palmiarnia. Można tam podziwiać blisko 100 gatunków egzotycznych roślin.
Ponad to jest miejscem, gdzie odbywa się wiele imprez kulturalnych. Między innymi można tu sezonowo zobaczyć wystawy sztuki ceramiki artystycznej, porcelany użytkowej, kwiatów, krzewów. Można też przenieść się w czasie i zobaczyć pokazy walk rycerskich.

Tajna siedziba Hitlera?

W czasie II wojny światowej hitlerowcy przebudowali zamek. Miał się ponoć stać kwaterą Hitlera. Wydrążono także szyb i sieć tuneli pod zamkiem o łącznej długości 900 metrów. Były tam schrony. W samym zamku prawdopodobnie trzymano część zbiorów Berlińskiej Biblioteki Państwowej.