5 wskazówek, aby mieć zdrowe, białe zęby. Naturalne metody.

utworzone przez | mar 5, 2020 | Ciekawostki | 0 komentarzy

Herbata, kawa, sok winogronowy – wiele pokarmów może negatywnie wpłynąć na kondycje naszych zębów począwszy od kwestii estetycznych a kończąc na sprawach zdrowotnych. Nie zawsze konieczna jest interwencja dentysty. Przy zachowaniu codziennej higieny nasze zęby mogą długo pozostać lśniąco białe.

Cytryna.

Oprócz wielu korzyści dla zdrowia, cytryna pomocna jest w ocelu siągania bielszych zębów. Zawarty w niej kwas cytrynowy wspomaga walkę z kamieniem nazębnym, zgrubieniem płytki nazębnej, która częściowo odpowiada za żółknięcie zębów. Ponadto kamień nazębny może być przyczyną próchnicy zębów, chorób dziąseł, takich jak zapalenie dziąseł czy paradontozy, a także nieświeżego oddechu.

Jak używać cytryny?

Delikatnie umyj zęby odrobiną świeżo wyciśniętego soku z cytryny, a następnie dokładnie spłucz. Operację należy powtarzać maksymalnie raz w tygodniu, ponieważ o ile kwasowość cytryny pomaga w usuwaniu kamienia nazębnego i płytki nazębnej, to może ona również uszkodzić szkliwo zębów. Podobnie, należy unikać kwaśnych produktów spożywczych, takich jak kawa, napoje bezalkoholowe lub produkty z rafinowanego cukru lub aspartamu, na przykład.

Soda oczyszczona.

Soda oczyszczona jest składnikiem często polecanym do wybielania zębów. Prawdziwy naturalny odkamieniacz, soda oczyszczona ma łagodne właściwości ścierne, które pomagają zredukować płytkę nazębną i wygładzić szkliwo zębów. Jego zaletą jest również odkażanie jamy ustnej i zapobieganie powstawaniu ubytków.

Jak go używać?

Raz w tygodniu nanieść niewielką ilość proszku do pieczenia na szczoteczkę do zębów zamiast pasty do zębów. Należy uważać, aby nie używać jej zbyt regularnie, ponieważ soda oczyszczona może być również odpowiedzialna za osłabienie szkliwa.

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego.

Oprócz leczenia zapalenia dziąseł, wrzodów w jamie ustnej, ropni i nieświeżego oddechu, olejek eteryczny z drzewa herbacianego, znany również jako Melaleuca, pomaga w oczyszczaniu jamy ustnej i zębów. Jego właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze sprawiają, że olejek ten jest doskonałym doustnym środkiem antyseptycznym. Chociaż nie zostało to naukowo udowodnione, olejek eteryczny z drzewa herbacianego zawiera również składniki aktywne, które mogą wybielić zęby.

Jak go używać?

Jako płyn do płukania jamy ustnej, należy płukać usta pół szklanki wody. 1 kroplę tego olejku bezpośrednio na aftę w ustach za pomocą wacika, raz dziennie, aż zniknie. Nałóż 1 kroplę olejku eterycznego z drzewa herbacianego bezpośrednio na pastę do zębów i delikatnie umyj zęby, tylko raz w tygodniu, aby uniknąć uszkodzenia szkliwa.

Myj zęby kilka razy dziennie.

Posiadanie zdrowej jamy ustnej i białych zębów oznacza również optymalną higienę jamy ustnej. Dobre szczotkowanie zębów usuwa płytkę nazębną, która jest częściowo odpowiedzialna za przebarwienia zębów, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy.
Zaleca się mycie zębów 2-3 razy dziennie, najlepiej po każdym posiłku, przez 3 prawdziwe minuty. Zaleca się również stosowanie szczoteczki dostosowanej do potrzeb użytkownika, najlepiej miękkiej lub średniej, ponieważ szczoteczka twarda może uszkodzić dziąsła i ostatecznie spowodować rozchwianie się zębów.

Zaleca się najpierw szczotkowanie szczęki górnej, a następnie dolnej. Pamiętaj też, aby szczotkować zęby od dziąseł w kierunku zęba, a nie odwrotnie lub poziomo, tj. z jednej strony ust do drugiej. Nie zapomnij o nitkowaniu lub nitkowaniu codziennie.

Jedz jabłka.

Szkliwo zębów jest lekko porowate, co oznacza, że składa się z drobnych szczelin, do których mogą wnikać drobne cząstki niektórych pokarmów. Z tego powodu zęby szybko ulegają przebarwieniu np. po zjedzeniu borówki lub wina.

Wszystkie kolorowe potrawy i napoje mają tendencję do przebarwień na zębach, dlatego też zaleca się unikanie ich lub szybkie mycie zębów po ich spożyciu. Należy również unikać pokarmów kwaśnych, takich jak owoce cytrusowe lub produkty zawierające rafinowane cukry, które osłabiają szkliwo i zwiększają jego porowatość.

Z drugiej strony, żucie jabłka na końcu posiłku prowadzi do ślinotokowości, co pomaga zwalczać kwasowość i aktywność flory bakteryjnej w ustach. Ponieważ jabłko nie przywiera do zębów pozwala na małe oczyszczenie, a tym samym ogranicza powstawanie próchnicy. Żucie również masuje dziąsła, co jest skuteczne w walce z zapaleniem dziąseł. Jeśli nie masz możliwości umycia zębów, na przykład w porze obiadowej w pracy, wskazane jest zjedzenie jabłka. Jednak pamiętaj, że to nie zastępuje nigdy regularnego mycia zębów.