Ponadczasowy styl i wysoka funkcjonalność sprawiają, że żaluzje drewniane z powodzeniem odnajdują się zarówno we wnętrzach mieszkalnych, jak i przestrzeni publicznej. Jak dobrać je do wystroju, aby umiejętnie współgrały z przyjętą stylistyką? I jak zadbać o ich pielęgnację, aby ten rodzaj osłony okna służył nam jak najdłużej? Oto kilka wskazówek!
Żaluzje drewniane w dobrym stylu
Montaż żaluzji wykonanych z drewna niesie ze sobą kilka korzyści – to przede wszystkim funkcjonalność i trwałość. Ten typ osłony okiennej doskonale wpisuje się w niesłabnący trend naturalnych dodatków i dekoracji wnętrzarskich. Żaluzje drewniane, z uwagi na swój uniwersalny a zarazem elegancki charakter, z powodzeniem mogą stać się kunsztowną alternatywą dla rozwiązań takich jak rolety, zasłony czy żaluzje wykonane z aluminium oraz PCV. Aby jednak spełniały swoje zadanie i pasowały do przyjętej stylistyki, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów jeszcze przed podjęciem decyzji o ich zakupie. Jak dobrać kolor żaluzji do wnętrza mieszkania, biura lub lokalu?
Kolorystyczne warianty żaluzji wykonanych z drewna
Warto mieć na uwadze fakt, że jeśli zdecydujemy się na naturalne żaluzje drewniane (jak np. te z oferty firmy Winrol – www.winrol.com.pl/produkt/zaluzje-drewniane), ich barwa będzie zależna od gatunku drewna, z jakiego zostały wykonane. Jaśniejsze odcienie w postaci bieli lub subtelnego beżu możemy uzyskać w przypadku drewna sosnowego, z kolei słomkowy, jasny brąz i brąz o wyraźnej strukturze naznaczonej naturalnymi porami – wybierając drewno dębowe.
Egzotyczne gatunki, takie jak cedr, bambus czy teak dadzą odcienie od delikatnej żółci po wyrazisty pomarańcz i brąz. Producenci chętnie sięgają także po azjatycki gatunek drewna abachi czy afrykański basswood. Co więcej, w zależności od wybranych wariantów drewno może zostać wybarwione w odpowiedniej kolorystyce, dzięki czemu bez trudu znajdziemy wariant odpowiadający naszym preferencjom.
Chcąc dopasować żaluzje drewniane do wnętrza, które ma już określoną stylistykę i paletę kolorystyczną, zwróćmy uwagę na ramy okienne, kolor futryn, drzwi i podłogę – to one będą dobrym wyznacznikiem, a zarazem podpowiedzią, w jaką stronę podążać, wybierając kolor żaluzji. Spójne i harmonijne wnętrze otrzymamy, obracając się w podobnych barwach i odcieniach.
Nie oznacza to jednak, że aby uzyskać harmonijny efekt, konieczne są drewniane okna – żaluzje tego typu zamontujemy także na oknach z tworzywa sztucznego, co daje jeszcze większe pole do popisu w aranżacji przestrzeni. Warto pamiętać jednak, że finalny efekt, jaki przyniesie montaż żaluzji, to nie tylko kwestia kolorystyki listewek, ale także wybarwienie łączących je elementów – sznurka, pokręteł lub łańcuszka. To właśnie pamięć o detalach pozwoli na stworzenie spójnej kompozycji.
Żaluzje drewniane na lata
Choć drewno, z jakiego wykonane zostały wybrane przez nas żaluzje, może się różnić w zakresie trwałości, podatności na odkształcenia oraz twardości, istnieje kilka sposobów, dzięki którym z powodzeniem zadbamy jego jakość. Na co zwrócić uwagę, aby żaluzje drewniane zachowały dobry wygląd i kształt na lata? Przede wszystkim warto mieć na uwadze właściwości drewna – nawet gatunki o podwyższonej odporności na działanie czynników zewnętrznych nie będą dobrym wyborem dla przestrzeni, w których panuje wysoka wilgoć. W przypadku łazienek i kuchni lepiej więc zdecydować się na osłony okienne wykonane z alternatywnych materiałów lub stylizowane na drewniane.
Żaluzje drewniane wymagają prawidłowej pielęgnacji – możemy użyć w tym celu specjalnej szczotki do czyszczenia żaluzji lub przecierać je delikatnie ściereczką zwilżoną płynem do powierzchni drewnianych. Towarzyszące okiennym aranżacjom sznurki możemy z powodzeniem wyczyścić, przecierając je gąbką nasączoną środkiem do czyszczenia tkanin. Regularna pielęgnacja żaluzji nie tylko pozwoli pozbyć się nagromadzonego kurzu, ale przedłuży ich trwałość i zminimalizuje ryzyko pojawienia się nieestetycznych odbarwień.
Odpowiedni dobór żaluzji drewnianych sprawi, że staną się one funkcjonalną ozdobą nie tylko okna, ale i całego wnętrza. Pamiętając o kilku zasadach i dopasowując finalny produkt do przyjętej kolorystyki, bez większych trudności osiągniemy zadowalający efekt!
Autor: Sarmata (wszelkie prawa zastrzeżone)