Przebita opona to żadna nowość. Takie sytuacje zdarzają się nawet najlepszym rowerzystom. Pojawiają się w różnych okolicznościach. Najważniejsze jest to, aby w odpowiedni sposób się nimi zająć, a więc dokonać wymiany na nową. Jak wymienić oponę w rowerze?

Wymiana opony w rowerze – zdjęcie koła

Niewątpliwie wymiana opony w rowerze wiąże się z koniecznością zdjęcia koła. Jeśli sprawa dotyczy koła przedniego, jest to bardzo proste. Gorzej natomiast jest z tylnym kołem. Czynność tę można wykonać samodzielnie, ale jest to nieco bardziej skomplikowane. Jeżeli rower ma hamulce tarczowe, wystarczy odkręcić je szybkozamykaczem. W przypadku gdy rower posiada hamulce typu V-brake, trzeba odpiąć hamulec, odczepiając jego ramię. Zabierając się za tylne koło, trzeba przerzutkę ustawić na najmniejszą tarczę i odchylić ją do tyłu, aby móc wyciągnąć obręcz do góry. Dopiero w tym momencie można zdjąć koło i przystąpić do kolejnych działań. Przebieg wszystkich tych czynności trzeba dobrze zapamiętać, aby po wszystkim móc poprawnie to koło przykręcić, a następnie zamontować hamulce. Z przednim zawsze jest dużo prościej, ale prawdziwy rowerzysta poradzi sobie nawet z tylnym.

Jak wymienić oponę w rowerze przy użyciu specjalnej łyżki?

Zacznijmy od tego, jak zdjąć oponę z roweru. Do wymiany opony w rowerze potrzebne będą specjalne narzędzia. Jednym z nich jest tak zwana łyżka do opon rowerowych. Czasem przydają się nawet dwie. Jedną łyżką należy podważyć oponę i obok dołożyć drugą, a następnie jedną z nich przejechać przez część obręczy, dzięki czemu opona odskoczy. Montując nową oponę, trzeba jej jedną krawędź osadzić na obręczy, a drugą naciągając rękoma lub ewentualnie przy użyciu wspomnianej łyżki. Oczywiście należy pamiętać o tym, aby wcześniej, przed naciągnięciem drugiej krawędzi opony, umieścić w niej dętkę. Warto od razu sprawdzić, czy dętka jest cała i w dobrym stanie. Gdyby było z nią coś nie tak, można byłoby od razu wymienić na nową. To nieduży koszt, a przynajmniej jest pewność, że koło będzie w stu procentach sprawne.

Jeśli wymiana opony w rowerze przebiegnie pomyślnie, wystarczy już tylko napompować to koło. Do tego celu należy użyć pompki. Warto przy okazji sprawdzić stan powietrza w drugim kole, aby mieć pewność, że nie jest go za mało. Różny stopień napompowania kół mógłby negatywnie wpłynąć na jakość i komfort jazdy. Kwestia pompowania to już naprawdę prosta sprawa, czynność, którą każdy rowerzysta musi mieć opanowaną. Zapewne jeszcze nie raz będzie musiał ją powtórzyć.

Nadal nie wiesz jak wymienić dętkę w rowerze lub chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Sprawdź artykuł na https://antymateria.com/wymiana-detki-w-rowerze-prosta-sprawa/.