Ptasie ostoje: Delta Świny

utworzone przez | lip 12, 2020 | Noclegi | 0 komentarzy

Dla miłośników przyrody, Delta Świny bez wątpienia będzie ciekawym celem wycieczki. Ten teren to idealne miejsce do prowadzenia obserwacji ptaków, nic więc dziwnego, że ornitologia jest tu jednym z najczęstszych motywów wypraw.

Ptasia ostoja i jej charakterystyka

Ta ostoja to przede wszystkim dość niska roślinność: łąki i pastwiska, które są dość regularnie zalewane. Ważną rolę w tutejszym krajobrazie odgrywają też trzciny i szuwary. Wielkim walorem tej ostoi jest fakt, iż znaczna jej część znajduje się na terenie Wolińskiego Parku Narodowego lub objęta jest ochroną rezerwatową. Cała ostoja stanowi część sieci Natura 2000 – obszaru, którego głównym celem jest właśnie ochrona ptaków.

Jakie ptaki można zaobserwować w tej części kraju?

Tuż przy ujściu rzeki do morza, wody stają się wyjątkowo żyzne. Ze względu na liczne cofki oraz obecność terenów zalewowych, w delcie Świny możemy delektować się pięknymi widokami i niezwykle urozmaiconą rzeźbą terenu. Kanały, zatoki i wyspy – wszystko to sprawia, że ów niezwykły skrawek Polski upodobały sobie ptaki lęgowe. Ostoja ta jest niezwykle atrakcyjna dla wodniczek, można się tu również nacieszyć widokiem żerujących gęsi i łabędzi. Zimą pojawiają się tutaj stada grążyc, nie brak tu również bielików oraz kormoranów.

Jakie miejsca będą najlepsze do prowadzenia obserwacji?

Dla miłośników podglądania ptaków w ich naturalnym środowisku, ważnym celem wycieczki będzie Karsiborska Kępa. Ta wyspa, objęta ochroną rezerwatową, jest idealnym miejscem dla ornitologów pragnących obserwować wodniczki, cyranki, cyraneczki i płaskonosy. Pojawiają się tu również błotniaki stawowe, świergotki łąkowe, krwawodzioby oraz czajki. Bąki, gęgawy i kokoszki to kolejne gatunki, które można zaobserwować w tym właśnie miejscu. Innym miejscem, idealnym do prowadzenia obserwacji, są Zajęcze Łęgi. Ten ciekawy kompleks łąk i pastwisk znajduje się we wschodniej części wyspy Karsibór. Na czym polega jego wyjątkowość? Kusi przyrodnicze bogactwo oraz piękne widoki na wody Zalewu Szczecińskiego. Dla ornitologów jest to jednak przede wszystkim miejsce lęgów wodniczki, wodnika oraz błotniaka stawowego. Często pojawiają się tu również stada czernic i perkozów, których obserwacja również dostarcza niezapomnianych wrażeń. W czasie ornitologicznej wycieczki po Delcie Świny, warto też odwiedzić leżącą na wyspie Wolin wioskę Lubin. Ponieważ jest ona miejscowością dość wysoko położoną, można z jej terenu podziwiać wspaniałą panoramę delty Świny oraz tereny Zalewu Szczecińskiego. Jest to jednocześnie miejscowość, na terenie której często pojawiają się ciekawe gatunki ptaków. Bliskość lasów sprawia, że wieś ta jest idealnym miejscem do obserwacji muchołówek szarych i żałobnych. Pojawiają się tu również błotniaki stawowe oraz bieliki, częstymi gośćmi są tu również kanie (czarne i rude).

Delta Świny to nie tylko idealny teren dla ornitologów, ale i dla tych, którym marzą się wczasy w miejscu niezwykle atrakcyjnym pod względem przyrodniczym. Choć to właśnie przyroda jest tu najważniejsza, tanie noclegi można tu znaleźć bez większych problemów. Dzięki temu można tu spędzić wyjątkowy urlop w pięknej scenerii, a jednocześnie – bez ograniczeń prowadzić obserwacje ptaków.