Lublin i jego skarby: co koniecznie trzeba zobaczyć w tym mieście?

utworzone przez | lut 25, 2020 | Polska | 0 komentarzy

Lublin jest pięknym ośrodkiem miejskim, na terenie którego każdy z nas może w przyjemny i pożyteczny zarazem sposób spędzić wolny czas. Jakie atrakcje koniecznie trzeba uwzględnić w programie wycieczki po tym mieście?

Zwiedzanie Lublina nie może się obejść od wizyty w tak ważnym miejscu, jakim jest Zamek Lubelski. To najsłynniejsze więzienie w Polsce, które wciąż intryguje są tragiczną historią. Po zamku, który powstał tu w czasach króla Kazimierza Wielkiego, nie zachowało się zbyt wiele śladów, a wśród budowli tworzących zamkowy kompleks dominuje styl neogotycki. Perełką architektury o wyjątkowej wartości jest tu jednak kaplica Świętej Trójcy, wzniesiona w XIV wieku i często wykorzystywana jako kaplica królewska. Do dziś w jej wnętrzu można podziwiać wspaniałe freski, utrzymane w stylu bizantyjsko-ruskim. Są one cenną pamiątką z czasów króla Władysława Jagiełły oraz wyjątkową atrakcją dla wszystkich tych osób, które interesują się historią sztuki. Warto też zwrócić uwagę na XIII-wieczną wieżę zamkową, z której można podziwiać zarówno plac zamkowy, jak i pobliskie Stare Miasto. Całość robi ogromne wrażenie, dzięki czemu wizyta w tej wieży może się dla wielu z nas okazać ciekawym doświadczeniem i najlepszą zachętą do dalszego spaceru po Lublinie. A powodów, dla których warto poświęcić tutejszej starówce swój czas, jest sporo. Co warto zobaczyć?

Jednym z tych miejsc, których turyści odwiedzający Lublin bardzo chętnie poświęcają swój czas, jest Brama Krakowska. Przyciąga ona swą charakterystyczną sylwetką oraz tarasem widokowym, z którego można podziwiać Lublin z wyjątkowej perspektywy. Drugim punktem widokowym, któremu warto poświęcić swój czas w trakcie zwiedzania Lublina, jest Wieża Trynitarska. Zabytek ten przyciąga jednocześnie miłośników sztuki, głównie tej sakralnej, co jest zasługą mieszczącego się w jego murach Muzeum Archidiecezjalnego. Ta placówka muzealna może się pochwalić ciekawą kolekcją rzeźb, obrazów oraz ikon, które wspólnie tworzą bardzo ciekawą kolekcję. Dla tych, którzy lubią sztukę sakralną, nie lada gratką stanie się wizyta w Archikatedrze Lubelskiej. Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty jest obecnie największym kościołem na terenie tego miasta, a w jej wnętrzu można ujrzeć wspaniałe organy oraz piękne malowidła iluzjonistyczne, pokrywające ściany świątyni. Warto pamiętać, iż w kościelnych kryptach (udostępnianych turystom) spoczywa wielu biskupów lubelskich, a znajdujące się tam płyty nagrobne są w wielu przypadkach wspaniałymi dziełami sztuki. Rynek i prowadząca pod jego płytą Lubelska Trasa Podziemna, Dom Słów, w którym można zdobyć wiele ciekawych wiadomości na temat druku – oto kolejne atrakcje, dzięki którym wycieczki po Lublinie mogą się dla wielu z nas okazać rewelacyjną przygodą. W mieście tym warto również zajrzeć do Bazyliki Dominikanów, znanej jako miejsce przechowywania relikwii Krzyża Świętego. Plac po Farze, malownicze uliczki Starego Miasta – wszystko to sprawia, iż czas spędzony na terenie Lublina dla nikogo z nas nie będzie czasem straconym.