Co to jest Rower MTB?

utworzone przez | mar 2, 2022 | Sporty | 0 komentarzy

Mountain Terrain Bike to termin pochodzący z języka angielskiego, potocznie nazywany „rowerem górskim” lub „mountain bike”. Chociaż nazwa może sugerować, że jest to rower górski, nie takie jest jego przeznaczenie. Rowery MTB mogą wjechać wszędzie tam, gdzie nie może wjechać rower miejski czy BMX. Są one także przeznaczone do jazdy po twardych i dobrze zbudowanych trasach.

Rower górski to najlepsza opcja dla kogoś, kto chce się bawić na łonie natury, nieskażonej cywilizacją i pozbawionej jakiejkolwiek infrastruktury. Ponieważ jazda w terenie może być trudna, ważne jest, aby mieć dobrą kondycję fizyczną. Zmiana biegów może wprawdzie pomóc w pokonywaniu wzniesień i innych przeszkód, ale nie zmniejsza wysiłku, jaki trzeba włożyć w jazdę. Jest to obowiązkowa pozycja dla amatorów adrenaliny, którzy chcą uciec od rzeczywistości. Ponieważ nie ma czasu na podziwianie krajobrazów, jazda na rowerze przypomina raczej sprint niż maraton. Choć nie każdy potrzebuje roweru górskiego do uprawiania sportu, wybór tego modelu na rekreacyjną przejażdżkę wyasfaltowaną ścieżką można porównać do jazdy z prędkością 20 km/h w ruchu ulicznym. Można, ale nie do tego ten rower został stworzony.

Kolarstwo górskie nadaje się przede wszystkim do uprawiania dyscyplin downhill i freeride. W obu przypadkach trzeba wykorzystać rower MTB do zjazdu w określonym czasie. Wyścigi przełajowe oferują mniej emocji. Dla tych, którzy wolą spokojniejsze doznania, wyścigi przełajowe pozwalają na przejechanie określonego dystansu w terenie. Dla bardziej zaawansowanych i odważnych rowerem górskim można uprawiać dirt jumping. Polega to na przeskakiwaniu przez nasyp zbudowany z gąsienic i wykonywaniu figur, które są punktowane i oceniane przez sędziów podczas zawodów.

To nie jest dla wszystkich. Jazda na rowerze górskim wymaga sprawności fizycznej. Wiek nie stanowi jednak problemu. MTB to rower odpowiedni zarówno dla młodych, jak i starszych. Osoby z artretyzmem mogą mieć trudności z płynną jazdą. Dobrym rozwiązaniem jest rower ze wspomaganiem elektrycznym, ponieważ nie ma wystarczająco dużo miejsca, aby zamontować duży akumulator.

Jak wybrać odpowiedni dla siebie rower górski?

Rowery MTB są przeznaczone do jazdy wyczynowej. Można na nich pokonywać wzniesienia i nierówne drogi, a także osiągać zawrotne prędkości. Ważne jest, aby rower był odpowiednio dobrany do sylwetki użytkownika i celu zakupu. Zły dobór rozmiaru ramy może powodować dyskomfort podczas jazdy, a także prowadzić do kontuzji lub urazów. Co najgorsze, wiele z tych kontuzji i urazów nie będzie widocznych od razu, a ujawni się dopiero z czasem. Utrudnia to diagnozowanie i leczenie problemu.

Prawdę mówiąc, trudno jest znaleźć uniwersalny klucz wyboru wzrostu. Wynika to z faktu, że ważne jest, do jakiego sportu rower będzie używany. Na przykład rower, na którym można przejechać 100 km dziennie, nie nadaje się do wykonywania trików na torze lub skoków. Ważne jest, aby zmierzyć swoje nogi i określić najlepszy dla siebie rozmiar roweru. Należy także upewnić się, że stopy leżą płasko na pedałach. Pomoże to zapobiec urazom po długich godzinach jazdy. Choć powszechnie uważa się, że najlepszy rozmiar to taki, który jest niższy od bioder, podczas jazdy wysokość i kąty nachylenia mogą ulec zmianie. Z tego powodu trudno jest traktować ten wyznacznik jako metodę idealną. Ważna jest odległość między siodełkiem a kierownicą, a także pozycja, w jakiej siedzisz. Zbyt mała odległość od kierownicy spowoduje, że będziesz siedział sztywno, podobnie jak na rowerze miejskim z niższą kierownicą. Z kolei zbyt duża odległość spowoduje, że nogi będą zwisać, utrudniając prawidłowe pedałowanie.

Nowoczesna inżynieria umożliwiła wybór ultralekkiej wersji roweru z włókna węglowego dla osób dysponujących większym budżetem. Po pierwsze, jest ono lżejsze w transporcie, jeśli musisz pokonać odcinek, na którym nie możesz jechać. Po drugie, włókno węglowe lepiej tłumi drgania podczas jazdy. To rozwiązanie nie jest dla wszystkich. Ciężkie osoby mogą nie odczuwać przyjemności z jazdy. Włókno węglowe, z którego wykonuje się rowery górskie, jest mocne, ale ma swoje ograniczenia.

Sprawdź jak szybko jeżdżą rowery elektryczne oraz jaka jest maksymalna prędkość roweru elektrycznego na stronie https://roweremelektrycznym.pl/jak-szybko-jezdza-rowery-elektryczne_gkpr.a

Niezbędne akcesoria do rowerów MTB

Każdy rowerzysta wie, jak ważne są błotniki, lusterka i bagażniki do mocowania przedmiotów. Jakie są różnice między rowerami MTB i jakie akcesoria powinieneś mieć na swoim rowerze? Często łatwiej jest dobrać odpowiednie akcesoria do roweru niż poznać różnice między stylami jazdy.

Wiele wypadków z udziałem rowerzystów jest spowodowanych niewłaściwym doborem oświetlenia, mimo że może się to wydawać oczywiste. Jaki rodzaj oświetlenia jest najlepszy? Klasyczne dynamo czy akumulator? Ważne jest, aby nie ograniczać się do jednego rodzaju oświetlenia. Bezpieczeństwo to przede wszystkim ilość. Jakość i bezpieczeństwo powinny iść ze sobą w parze. Nocni rowerzyści z pewnością docenią możliwość używania zarówno lamp o dużym, jak i małym zasięgu. Jedna lampka może z daleka poinformować Cię, że zbliża się rowerzysta. Druga lampka, o krótszym zasięgu, pozwala zobaczyć, co znajduje się tuż przed rowerem. Nie jest jasne, czy w przypadku lampki oświetlającej odległość należy wybrać wersję na dynamo, czy na baterie. Jest to kwestia indywidualna. Jednak wersja informacyjna, która pozwala widzieć obszar do 20 m przed sobą, jest częściej dostępna w wersji na dynamo. Dlatego warto mieć w drodze dodatkowy, naładowany akumulator.

Skupiając się na światłach, nie zapomnij o odblaskach. Często są one lepiej widoczne z daleka niż światło, które jest znacznie słabsze niż długie lampy w samochodzie. Podobnie jak we wszystkich pojazdach, światła odblaskowe i odblaski muszą być zamontowane z przodu na biało, a z tyłu na czerwono. Jeśli norma na to nie pozwala, może warto kupić odblaski do zamontowania w szprychach, tak aby rower był widoczny z boku. Mogą one być pomarańczowe lub białe, ale nie ma na to reguły. Nie należy zbytnio rozciągać szprych podczas ich montażu. Może to spowodować wygięcie obręczy. Koło należy wycentrować w warsztacie rowerowym.

Jazda po bezdrożach może być niebezpieczna. Rozbite szkło i ostre kamienie mogą spowodować poważne obrażenia u każdego, kto uprawia ten sport. Trudno jest tego uniknąć ze względu na ryzyko nieodłącznie związane z jazdą terenową. Można jednak zapobiegać problemom i eliminować ich podstawowe przyczyny. Do utraty powietrza z opon może dojść podczas skoków, gwałtownych skrętów lub wystawiania ich na działanie promieni słonecznych. Wynika to z nacisku ciała i terenu, po którym porusza się rowerzysta. Zawsze warto mieć przy sobie pompkę i barometr, aby w razie potrzeby napompować koło. Co zrobić, gdy opona się przebije? Wprawdzie zestaw naprawczy jest w stanie rozwiązać ten problem, ale może to być czasochłonne i wymaga specjalnych umiejętności, które nie są dostępne dla każdego. Warto kupić piankę w sprayu, która uszczelni dętkę bez konieczności demontażu koła. Pozwoli to przejechać dziesiątki kilometrów bez obawy, że z koła wycieknie powietrze.

W terenie możesz nie być w stanie dostrzec swojego roweru. Warto mieć przy sobie zamek, aby zapobiec kradzieży. Jaki zamek jest najlepszy do roweru górskiego? Gruba osłona łańcucha lub tylnego koła może być wystarczająca w przypadku innych stylów, takich jak miejski, ale warto rozejrzeć się za inną opcją. Cienkie, ale mocne linki metalowe, które trudno przeciąć bez specjalnego sprzętu, odstraszą złodziei. Jest lekki i nieporęczny, co nie będzie miało wpływu na wydajność jazdy. Nigdy nie wiadomo, gdzie może zajść potrzeba przypięcia roweru, więc jego długość zapewni Ci pewien komfort, gdy planujesz nagłe zatrzymanie.