Betlejem miasto Bożej Tajemnicy

utworzone przez | sie 5, 2020 | Świat | 0 komentarzy

Betlejem, to osada znana od czasów króla Dawida, który pochodził właśnie z Betlejem. Za czasów Dawida osada była bardzo mała i otoczona murem. Ale to nie dzięki Dawidowi znane jest to miasto. Lecz dzięki temu, że stało się ono miejscem narodzenia Jezusa Chrystusa.
Betlejem leży w odległości 8 kilometrów od Jerozolimy. I prawie 160 kilometrów od Nazaretu. Oraz 60 kilometrów od Morza Śródziemnego i 75 kilometrów od Ammanu, który jest stolicą Jordanii.
Za czasów Pana Jezusa Betlejem było niewielką nikomu nieznaną osadą z pokolenia Judy, której ludność zajmowała się rolnictwem i żyła bardzo ubogo. Pracowała ciężko na mało urodzajnych polach i sadach. Mieszkańcy Betlejem hodowali także zwierzęta, które dostarczały im mięsa, wełny i skór.

Początki osady, w której narodziła się nasz Zbawiciel sięgają 5 tysięcy lat przed narodzeniem Chrystusa. Za czasów Pana Jezusa Betlejem było także niewielkie podobnie, jak inne wioski w Judei. W środku osady znajdował się plac publiczny będący centrum osady. Stała tam Synagoga, rytualna łaźnia i cysterny. Z placu publicznego rozchodziły się uliczki, przy których stały budynki tworzące element obronny. Wiele domostw w tamtych czasach stanowiły groty skalne. W jednej z takich grot na świat przyszedł Jezus Chrystus, Syn Boży narodzony z Maryi Dziewicy.

Współczesne Betlejem

Dziś Betlejem, to jedno z najbardziej znanych miast na świecie. Betlejem zamieszkuje około 35 tysięcy mieszkańców. Na co dzień jednak jest ludzi znacznie więcej, gdyż jest to jedno ze świętych miejsc i dlatego jest licznie odwiedzane przez pielgrzymów i zwykłych turystów. Dziś Betlejem, to miejsce pełne zabytków i Budowli Sakralnych. Wśród nich Bazylika Narodzenia Pańskiego, gdzie miejsce narodzenia Pana Jezusa wskazuje gwiazda. A także Grota Mleczna, Kościół Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej, Pole Pasterzy, Studnia Dawida. Oraz wiele Kościołów i klasztorów.
Współcześnie Betlejem znajduje się w granicach Autonomii Palestyńskiej. Miasto jest gęsto zabudowane i częściowo otoczone jest murem obronnym. W 65 procentach mieszkańcami Betlejem są muzułmanie. Chrześcijanie i wyznawcy prawosławia stanowią tylko około 35 %.

Betlejem w Święta Bożego Narodzenia

I choć dzisiejsze Betlejem jest świadkiem ciągłego konfliktu pomiędzy Izraelem i Palestyną, to w Święta Bożego Narodzenia zmienia się całkowicie i zupełnie tego nie widać. Podobnie jak tego, że miasto jest niezamożne, gdyż w Święta wygląda okazale i wesoło. Całe miasto zachwyca podczas Świąt Bożego Narodzenia, a zwłaszcza pięknie wygląda Plac Żłóbka, gdzie już z daleka widoczna jest choinka. I choć miasto to w większości nie jest chrześcijańskie, to wszędzie widać Bożonarodzeniowe dekoracje i świetlne girlandy. Jest też szopka upamiętniająca miejsce narodzin Jezusa Syna Bożego narodzonego z Najświętszej Panienki. I wszędzie jest pełno pielgrzymów z całego świata chcących powitać nowo narodzonego Pana Jezusa. Wielu pielgrzymów pozostaje na dłużej w Betlejem, by lepiej poznać miasto, w którym na świat przyszedł Zbawiciel świata.