10 miejsc wartych zobaczenia w Mediolanie

utworzone przez | wrz 5, 2020 | Świat | 0 komentarzy

Mediolan jest stolicą Lombardii, regionu w północnych Włoszech. Fanom piłki nożnej znany jest z klubów piłkarskich Interu Mediolan i A. C. Milan. Miłośnicy mody na pewno słyszeli o tygodniu mody, który odbywa się dwa razy do roku. Jednak Milan to nie tylko moda i piłka nożna. Poniżej przedstawiam 10 atrakcji wartych zobaczenia w tym włoskim mieście.

1. Piazza del Duomo i Duomo, czyli Plac Katedralny oraz sama katedra. Najważniejszy i najpopularniejszy punkt na mapie miasta. Często widoczny na zdjęciach prezentujących Mediolan. Pięknie zdobiona i olbrzymia fasada katedry robi wrażenie i zachwyca. Katedra zbudowana jest z marmuru z kamieniołomów w Candoglia. Katedrę można zwiedzać po zakupie biletu. Niezapomniane wrażenie robi spacer po dachu katedry, skąd można podziwiać przepiękny widok.


2. Galeria Vittorio Emanuele II, znajduje się również przy Placu Katedralnym. Galeria obecnie ma charakter komercyjny, siedziby tu mają luksusowe sklepy i kawiarnie. Jednak sam wygląd przypomina bardziej pałac niż galerię handlową.


3. Teatro alla Scala, czyli najsłynniejszy teatr operowych we Włoszech i jeden z najsłynniejszych na świecie. Budynek teatru został zaprojektowany w latach 1776-1778 i w ciągu dwóch lat wybudowany. Jeżeli planujemy wybrać się na jedno z przedstawienie, trzeba pamiętać, aby kupić bilety z odpowiednim wyprzedzeniem.


4. Leonardo da Vinci “Ostatnia Wieczerza”, jedno z najbardziej znanych dzieł sztuki. To malowidło ścienne powstałe w latach 1495-1498, które znajduje się w kościele Santa Maria delle Grazie.


5. Stadion San Siro, jeden z największych stadionów na świecie. Może pomieścić ok. 85 tysięcy fanów piłki nożnej. Stadion jest siedzibą dwóch klubów z Mediolanu. Po zakupie biletu można go zwiedzić.


6. Castello Sforzesco, Zamek Sforzów został zbudowany w połowie XV wieku. W środku znajduje się galeria sztuki oraz kilka muzeów.


7. Parco Sempione, znajduje się tuż przy Zamku Sforzów. Park jest głównie miejscem odpoczynku dla mieszkańców i turystów, ale znajduje się tu również Miejskie Akwarium, a na przeciwległym końcu Arco della Pace, bogato zdobiony Łuk Pokoju.


8. MUBA Museo dei Bambini, coś dla młodszych podróżników. Stworzono tu przestrzeń kreatywną, plac zabaw oraz organizowane są warsztaty dla dzieci. Całe muzeum zlokalizowane jest w zabytkowym budynku Rotonda della Besana.


9. Muzeum Historii Naturalnej, również zaciekawi dzieci. Jest to jeden z najważniejszych muzeów tego typu w Europie. Zajmuje ponad 5000 metrów kwadratowych, a ekspozycje są rozmieszczone 23 pomieszczeniach. Znajdziemy tu minerały, skamieniałości, szczątki dinozaurów oraz ich rekonstrukcje.


10. Piazza Gae Aulenti, nowoczesny plac o kształcie koła o średnicy 100 metrów. Przy placu można zobaczyć najwyższy budynek we Włoszech, wieżowiec Torre Unicredit.

Mediolan jest idealnym miastem na tzw. city break. Dzięki tanim liniom lotniczym można tu przylecieć z wielu miast Polski. Będąc w Mediolanie nie można sobie odmówić lokalnych smakołyków takich jak pizza, pasta i włoskie gelato.