Choć pierwsze rowery elektryczne pojawiły się pod koniec XIX wieku, to przez prawie cały XX wiek ich produkcja była nieopłacalna. Dopiero w połowie lat 90. ubiegłego wieku pierwsze modele zaczęły pojawiać się w USA i Europie.
Rower elektryczny – wygoda czy zbędny gadżet?
Rower elektryczny to zysk dla środowiska i wybór korzystny pod kątem ekonomicznym. Już teraz korzystanie z elektrycznego roweru jest o wiele bardziej opłacalne niż korzystanie z samochodu, motocykla czy komunikacji miejskiej. Nie wymaga regularnego zakupu paliwa. Jednocześnie prąd jest znacznie tańszy i można go wytwarzać ze źródeł odnawialnych, np. przy użyciu paneli słonecznych. Również przechowywanie roweru elektrycznego nie wymaga specjalnego pomieszczenia (garażu), można go wygodnie przechowywać w przedpokoju lub na przeszklonym balkonie.
Mając taki rower, można zapomnieć o wielogodzinnych przestojach w korkach w godzinach szczytu, co wyrównuje średnią prędkość roweru i samochodu. Ponadto nie jesteśmy przywiązani wyłącznie do drogi, bez problemu możemy jeździć na skróty przez podwórka, parki i inne miejsca, do których nie wjeżdżają samochody. Co oczywiste korzystając z roweru elektrycznego, chronisz przyrodę przed szkodliwymi spalinami.
Wady e-rowerów to duża waga i cena, a także mały zasięg baterii. Jednak wiele nowoczesnych modeli pozwala na przejechanie nawet 100 km. Jednocześnie modele rowerów mają wiele różnych czujników zaprojektowanych w celu oszczędzania energii akumulatora, więc na przykład podczas jazdy w dół silniki mogą się wyłączyć, przełączając się w tryb samoładowania.
Rowery elektryczne ważą więcej niż konwencjonalny rower, z czego znaczną część wagi, jak można się domyślić, stanowi akumulator. Realnie jednak różnica w wadze w porównaniu z tradycyjnym rowerem wynosi nie więcej niż 5 kilogramów. Nowoczesne modele rowerów elektrycznych są prawie nie do odróżnienia od konwencjonalnych rowerów. Akumulator jest wbudowany w ramę, podobnie jak przewody.
Wybierając rower elektryczny, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Ważna jest moc silnika. Maksymalna dopuszczalna waga. Układ hamulcowy. Hamulce tarczowe są bardziej niezawodne i zapewniają lepszą siłę hamowania, ale są znacznie droższe w utrzymaniu. Hamulce bębnowe nie są tak niezawodne, jak hamulce tarczowe, ale są tańsze w utrzymaniu.
Pojemność akumulatora określa zakres ruchu i czas potrzebny do pełnego naładowania. Ostatecznie ważna jest waga roweru elektrycznego. To ważne kryterium, jeśli kupujesz urządzenie dla dziecka. Dla osoby dorosłej różnica między 10 a 15 kg nie jest duża, ale dla dziecka jest znacząca.
Wyższość roweru elektrycznego nad samochodami i komunikacją miejską
Pierwsze rowery elektryczne miały tendencję do wyłączania się w przypadku zbyt dużego obciążenia. Z biegiem czasu ciężkie akumulatory kwasowo-ołowiowe zostały zastąpione lżejszymi akumulatorami niklowo-kadmowymi, następnie niklowo-metalowo-wodorkowymi, a teraz litowo-jonowymi, co doprowadziło do zwiększenia niezawodności silnika i poprawy stosunku mocy do masy. Ciągły rozwój elektronicznych systemów sterowania i samych silników znacznie poprawił wydajność tego środka transportu. Obecnie rowery elektryczne wykorzystują głównie akumulatory litowo-jonowe, które mają raczej niski współczynnik samorozładowania. Mają wysoką gęstość energetyczną i utrzymują zdolność do ładowania przez co najmniej 2-3 lata. Akumulatory te mogą zapewnić wystarczającą ilość energii na jednym pełnym naładowaniu, aby pokonać dystans około 40-45 km z prędkością około 25 km/h.
Ponadto wiele akumulatorów jest przenośnych, czyli tzw. odpinany. Oznacza to, że jeśli masz w domu panel słoneczny, możesz naładować baterię swojego e-roweru energią słoneczną. Wraz z rozwojem technologii na rynek wchodzą lżejsze, ale wytrzymałe rowery elektryczne. Modele te wykorzystują mocniejsze silniki oraz lepsze amortyzatory, co pomaga w płynniejszej jeździe. Nowsze modele mają ulepszone tylne i przednie światła, system nawigacji, wskaźnik poziomu naładowania akumulatora, licznik kilometrów i cyfrowy prędkościomierz.
Wiele modeli rowerów elektrycznych wykorzystuje zarówno przekładnie mechaniczne, jak i wielostopniowe przekładnie elektryczne, aby zapewnić kierowcy najwyższy komfort jazdy.
W efekcie rower elektryczny można traktować jako niedrogą i skuteczną alternatywę dla samochodów i komunikacji publicznej. Szeroką ofertę rowerów elektrycznych znajdziesz na stronie sklepu mocnerowery.pl
Największą zaletą pojazdów elektrycznych jest to, że nie wykorzystują paliw takich jak olej napędowy i benzyna, a co za tym idzie, nie emitują spalin. Są bardzo wygodne do jazdy do i z pracy w mieście.