Dlaczego rowery elektryczne są takie drogie?

utworzone przez | sie 21, 2021 | Sporty | 0 komentarzy

Rowery elektryczne cieszą się coraz większą popularnością. Z każdym kolejnym rokiem można ich spotkać więcej. Są szybkie, nie wymagają wysiłku, a w dodatku mogą być wykorzystywane w celu wyeliminowania skutków kontuzji. Dla wielu osób jednak w dalszym ciągu stanowią nabytek, który znajduje się poza zasięgiem portfela. Nie da się ukryć, że największym ich minusem są ceny, które są znacznie droższe od modeli tradycyjnych. Z czego to może wynikać?

Rower elektryczny a jego cena

Cena rowerów elektrycznych potrafi zniechęcić nawet wiernych fanów jazdy na rowerze. Za tzw. mercedesy wśród rowerów elektrycznych można zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Znakomitym przykładem jest m.in. model Lapierre EZESTY AM LTD, którego cena dopiero w tym roku zeszła poniżej 30 000 zł! Cena zawrotna, ale tyle właśnie są warte rowery e-bike. Jak się również okazuje – nie bez powodu. Na ich wyposażenie przypada znacznie więcej elementów niż w przypadku modeli tradycyjnych. Jednym z najdroższych elementów, za które w przypadku roweru elektrycznego należy dopłacić, jest bateria. Wyjątek stanowią modele wyposażone w system STEPS, gdzie droższa od baterii staje się sama jednostka napędową. Decydując się na zakup e-bike z silnikiem wspomagającym, zapłaci się jeszcze więcej.

Rower elektryczny – budowa 

Bateria i jednostka napędową to nie jedyne z elementów, za które trzeba będzie dopłacić. W rzeczywistości jest ich znacznie więcej. Kupując rower elektryczny, płaci się także za:

  • Przełącznik;
  • Port ładowania;
  • Komputer;
  • Ramię i tarcze mechanizmu korbowego;
  • Piastę wielobiegową.

Poza nimi rower elektryczny posiada także wszelki inne elementy charakterystyce dla tradycyjnych jednośladów. e-bike posiada przerzutki, ramę, łańcuch itp. Wiele elementów, tak jak rama musi być jednak dostosowana do potrzeb napędu elektrycznego. Dostosowane do rodzaju napędu muszą zostać także koła pojazdu. W e-bikach znajdują się też droższe hamulce, które pozwalająca na natychmiastowe wstrzymanie roweru nawet przy dużych prędkościach. Bardzo dużą rolę odgrywa również materiał, z którego rower wykonano. Im lepszy stop aluminium, tym będzie drożej.

Więcej o tym co wpływa na cenę roweru elektrycznego tutaj: https://muvike.pl/cena-roweru-elektrycznego-co-na-nia-wplywa/

Czy rower elektryczny to dobra inwestycja?

Bardzo wiele osób zapomina o zaletach rowerów elektrycznych, gdy rozmowa o nich schodzi na temat ceny. Ta, jak nie ulega wątpliwościom, jest jednak słuszna. Współczesne e-bike są naszpikowane nowoczesnymi technologiami, które ułatwiają poruszania się na co dzień. W dodatku nie wszystkie modele muszą tyle kosztować. Z powodzeniem można znaleźć również modele za mniej niż 5 000 zł. Wszystko zależy od naszych oczekiwań względem roweru. Rowery elektryczne to bardzo dobra inwestycja. W porównaniu do zwykłych rowerów mogą przemieszczać się szybciej, a jazda na nich nie wymaga tak dużego nakładu siły. W przeciwieństwie do większości aut są również w 100% ekologiczne. Kupując rower elektryczny, nie warto jednak oszczędzać. Zaważy to bowiem na tym, jak długo produkt posłuży. Dokonując wyboru, należy zwracać uwagę na parametry baterii. Im większą pojemność będzie miała, tym mniej ładowania będzie ona wymagać.